Return To Elections

School Board Elections Sept. 12

Return To Top

AGWSR - Dist. 1 (Elect 2)

Grundy

AGWSR - Dist. 1 (Elect 2)

100% Reporting
Lanae Metzgar 139
39%
WinnerWinner
Anthony Sillman 135
38%
WinnerWinner
Chris Sailer 82
23%
Return To Top

Anamosa - At-Large (Elect 3)

Jones

Anamosa - At-Large (Elect 3)

100% Reporting
Carl Chalstrom 611
30%
WinnerWinner
Brian L. Hurt 412
20%
WinnerWinner
Matt McQuillen 390
19%
WinnerWinner
Lowell Tiedt 359
18%
Heather Sims 262
13%
Return To Top

Anamosa - At-Large (To fill vacancy)

Jones

At-Large (To fill vacancy)

100% Reporting
Nicole Claussen 469
65%
WinnerWinner
Kandice Behnke 257
35%
Return To Top

Aplington-Parkersburg - At Large (Elect 2)

Butler
100% Reporting
Derek Harken 292
41%
WinnerWinner
Jill Kalkwarf 278
39%
WinnerWinner
Myron Aalderks 143
20%
Return To Top

Belle Plaine

Benton
100% Reporting
Rima Johnson 98
52%
WinnerWinner
Valerie Coffman 89
48%
Return To Top

Belle Plaine PPEL

Benton
100% Reporting
Yes 80
71%
WinnerWinner
No 32
29%
Return To Top

Bennett - At Large (Elect 3)

Cedar
100% Reporting
Jeremiah Costello 54
33%
WinnerWinner
Lisa Syring 41
25%
WinnerWinner
Greg Reynolds 39
24%
WinnerWinner
Patrick Garrels 30
18%
Return To Top

Cedar Falls - At Large (Elect 3)

Black Hawk
100% Reporting
Eric Giddens 1,209
31%
WinnerWinner
Sasha Wohlpart 1,140
29%
WinnerWinner
Jeff Orvis 832
21%
WinnerWinner
Jim Moody 775
20%
Return To Top

Cedar Rapids - At-Large

Linn

Cedar Rapids - At-Large

100% Reporting
Gary Anhalt 1,833
57%
WinnerWinner
Christopher Gehrke 1,041
32%
Theodore Collins 357
11%
Return To Top

Cedar Rapids - Dist. 3

Linn

Cedar Rapids - Dist. 3

100% Reporting
Jennifer Borcherding 2,040
60%
WinnerWinner
Keith Westercamp 1,365
40%
Return To Top

Center Point-Urbana - At-Large

Linn

Center Point-Urbana - At-Large

100% Reporting
Jane Dufoe 152
41%
WinnerWinner
Cory Vaupel 139
37%
Brent Schlotfeldt 82
22%
Return To Top

Clarksville - At Large (Elect 3)

Butler
100% Reporting
Justin Clark 92
31%
WinnerWinner
Tim Backer 77
26%
WinnerWinner
Shelley Maiers 63
22%
WinnerWinner
Brandon Kampman 61
21%
Return To Top

Clear Creek-Amana - At-Large

Johnson

Board Member At-Large

100% Reporting
Kathy Swenka 651
45%
WinnerWinner
Eileen Schmidt 617
43%
Shawn Zierke 182
13%
Return To Top

Clear Creek-Amana - Bond

Johnson

Bond Issue

100% Reporting
Yes 1,234
71%
WinnerWinner
No 502
29%
Return To Top

Clear Creek-Amana - Dist. 2

Johnson

Board Member District 2

100% Reporting
Bob Broghammer 733
54%
WinnerWinner
Scott Rohret 623
46%
Return To Top

Dike-New Hartford - At-Large

Grundy

Dike-New Hartford - At-Large

100% Reporting
Christa Lynne Lotts 167
58%
WinnerWinner
Anjuli Myers 119
42%
Return To Top

Dike-New Hartford - Dist. 1

Grundy

Dike-New Hartford - Dist. 1

100% Reporting
Ashlee Tott 194
66%
WinnerWinner
Alan Shakespeare 99
34%
Return To Top

Dubuque - At-Large (Elect 3)

Dubuque

Director At Large

100% Reporting
Jim Prochaska 2,577
24%
WinnerWinner
Anderson Sainci 2,304
21%
WinnerWinner
Nancy Bradley 1,788
16%
WinnerWinner
Terra Siegert 1,662
15%
Chuck Seymour 1,595
15%
David Orr 562
5%
Candace Raymond 440
4%
Return To Top

Dubuque Instructional Levy

Dubuque

Public Measure A

100% Reporting
Yes 3,024
80%
WinnerWinner
No 751
20%
Return To Top

Dunkerton - Dist. 2

Black Hawk
100% Reporting
Chad Wolfensperger 208
68%
WinnerWinner
Alen Nagel 99
32%
Return To Top

Dunkerton School Bond

Black Hawk
100% Reporting
Yes 267
83%
WinnerWinner
No 53
17%
Return To Top

Edgewood-Colesburg - At Large (Elect 3)

Delaware
100% Reporting
Dan Venteicher 510
23%
WinnerWinner
Matt Elliot 396
18%
WinnerWinner
Robert Schilling 365
16%
WinnerWinner
Cliff Payne 346
15%
Rhonda Kendrick 334
15%
Chris Funk 306
14%
Return To Top

Edgewood-Colesburg Bond

Delaware
100% Reporting
No 450
59%
WinnerWinner
Yes 312
41%
Return To Top

Gladbrook-Reinbeck Public Measure C

Tama

Gladbrook-Reinbeck Public Measure C

100% Reporting
No 1,545
69%
WinnerWinner
Yes 690
31%
Return To Top

Hudson (Elect 3)

Black Hawk
100% Reporting
Traci Trunck 98
29%
WinnerWinner
Matt Sallee 94
27%
WinnerWinner
Brenda Klenk 91
27%
WinnerWinner
Kala Feathersone 60
17%
Return To Top

Independence - At Large

Buchanan
100% Reporting
Gina Trimble 278
51%
WinnerWinner
Michael O'Loughlin 269
49%
Return To Top

Iowa City (Fill Vacancy)

Johnson

Board - 2-year term

100% Reporting
Shawn Eyestone 6,404
53%
WinnerWinner
Charlie Eastham 5,784
47%
Return To Top

Iowa City - At Large (Elect 3)

Johnson

Board 4-year term

100% Reporting
J.P. Claussen 10,444
28%
WinnerWinner
Ruthina Malone 8,788
24%
WinnerWinner
Janet Goodwin 8,520
23%
WinnerWinner
Laura Westemeyer 5,185
14%
Karen Woltman 4,044
11%
Return To Top

Iowa City - Bond

Johnson

Bond Issue

100% Reporting
Yes 10,814
65%
WinnerWinner
No 5,812
35%
Return To Top

Kirkwood Community College Bond

Linn
100% Reporting
Yes 23,778
69%
WinnerWinner
No 10,618
31%
Return To Top

Linn-Mar - At-Large (Elect 3)

Linn

Linn-Mar - At-Large (Elect 3)

100% Reporting
Robert Anderson 2,514
22%
WinnerWinner
Rachel Wall 2,501
22%
WinnerWinner
Cara Lausen 2,001
17%
WinnerWinner
Bob Gabel 1,789
16%
John L. Sauer 1,607
14%
Derek Jensen 1,123
10%
Return To Top

Linn-Mar Bond

Linn

Linn-Mar - Public Measure B

100% Reporting
Yes 3,088
53%
No 2,759
47%
WinnerWinner
Return To Top

Mid-Prairie (To fill vacancy)

Washington

Mid-Prairie (To fill vacancy)

100% Reporting
Denise J. Chittick 89
56%
WinnerWinner
Emily Uhl 69
44%
Return To Top

Midland - At-Large (Elect 4)

Jones
100% Reporting
Travis Hansen 249
18%
WinnerWinner
Derek Denniston 239
17%
WinnerWinner
Sarah Fishwild 205
15%
WinnerWinner
Nikki Rushford 202
15%
WinnerWinner
Jordan Oberbreckling 169
12%
Jessica Nicely 149
11%
Patti Pace-Tracy 114
8%
Cassandra Gilson 60
4%
Return To Top

Monticello Revenue Purpose

Jones

Public Measure B

100% Reporting
Yes 324
83%
WinnerWinner
No 68
17%
Return To Top

Mount Vernon - At-Large (Elect 3)

Linn

Mount Vernon - At-Large (Elect 3)

100% Reporting
Lori Merlak 542
24%
WinnerWinner
Rick Elliott 528
23%
WinnerWinner
Sherry Grunder 456
20%
WinnerWinner
Jeremy Kunz 369
16%
Ryan Williams 363
16%
Return To Top

New Hampton

Chickasaw
100% Reporting
Damian Baltes 369
83%
WinnerWinner
Jennifer Heing 77
17%
Return To Top

North Tama - Dist. 3

Tama

North Tama - Dist. 3

100% Reporting
Robert Marc Cue 69
50%
Mona Larsen 69
50%
Return To Top

North Tama - Dist. 4

Tama

North Tama - Dist. 4

100% Reporting
Cheryl Rae Popelka 117
84%
WinnerWinner
Kennan Seda 22
16%
Return To Top

Oelwein - At-Large (Elect 4)

Fayette

Director At-Large

100% Reporting
Dana Bostian 310
19%
WinnerWinner
Robert Kalb 285
18%
WinnerWinner
Charlene Stocker 264
16%
WinnerWinner
Julie Williams 224
14%
WinnerWinner
Jeremy Logan 214
13%
Dustin Franzen 164
10%
Gregory Parmely 152
9%
Return To Top

Olin PPEL

Jones

Public Measure C

100% Reporting
Yes 29
67%
WinnerWinner
No 14
33%
Return To Top

Sigourney - At-Large (Elect 3)

Keokuk

Sigourney - At-Large (Elect 3)

100% Reporting
Steven Seeley 146
15%
WinnerWinner
Allan Glandon 125
13%
WinnerWinner
Mike Bensmiller 106
11%
Cody Branstad 106
11%
Adam Clark 98
10%
Debra Strobel 90
10%
Bruce Hahn 89
9%
Anne Arduser 74
8%
Bill Halleran 61
6%
Randy Hemsley 52
5%
Return To Top

Solon - Board Member (Elect 3)

Johnson

Board Member

100% Reporting
Timothy Brown 352
28%
WinnerWinner
Rick Jedlicka 326
26%
WinnerWinner
Dan Coons 303
24%
WinnerWinner
Nicole Pizzini 272
22%
Return To Top

South Winneshiek - Dist. 3

Winneshiek

South Winneshiek - Dist. 3

100% Reporting
Patricia Schissel 197
86%
WinnerWinner
Arnold Kriener 32
14%
Return To Top

Starmont - At Large

Fayette
100% Reporting
Douglas Puffett 134
44%
WinnerWinner
Darren West 123
40%
WinnerWinner
Robert Pope 48
16%
Return To Top

Tipton - At Large (Elect 2)

Cedar
100% Reporting
Diane Wallick 475
41%
WinnerWinner
Ray Vitense 470
40%
WinnerWinner
Toni Curry 216
19%
Return To Top

Tipton PPEL

Cedar
100% Reporting
Yes 506
84%
WinnerWinner
No 95
16%
Return To Top

Tri-County PPEL Increase

Keokuk

Public Measure B

100% Reporting
Yes 62
53%
WinnerWinner
No 56
47%
Return To Top

Tripoli Schools (Elect 2)

Bremer
100% Reporting
Amy Brocka 153
41%
WinnerWinner
Gordon F. Davis, Jr. 129
34%
WinnerWinner
Bruce Mueller 56
15%
Melody Drewis 38
10%
Return To Top

Turkey Valley Board Districts

Chickasaw
100% Reporting
Yes 59
73%
WinnerWinner
No 22
27%
Return To Top

Turkey Valley PPEL

Chickasaw
100% Reporting
Yes 72
89%
WinnerWinner
No 9
11%
Return To Top

Union PPEL

Black Hawk
100% Reporting
Yes 434
68%
WinnerWinner
No 204
32%
Return To Top

Wapsie Valley - Dist. 2

Bremer
100% Reporting
Brent Sauberbrei 53
78%
WinnerWinner
Michael Harford 15
22%
Return To Top

Wapsie Valley - Dist. 3

Bremer
100% Reporting
Rustie Kane 66
54%
WinnerWinner
Janice D. Martins 57
46%
Return To Top

Washington - Dist. 2

Washington

Washington - Dist. 2

100% Reporting
Catherine Glinsmann 376
53%
WinnerWinner
Dana McDole 329
47%
Return To Top

Washington - Dist. 5

Washington

Washington - Dist. 5

100% Reporting
Heidi Vittetoe 436
61%
WinnerWinner
Kelly Wieland 284
39%
Return To Top

Waterloo - Dist. 1

Black Hawk
100% Reporting
Astor Williams 102
90%
WinnerWinner
Brian Jacobs 11
10%
Return To Top

Waterloo - Dist. 4

Black Hawk
100% Reporting
Endya Johnson 105
80%
WinnerWinner
Leah Morrison 26
20%
Return To Top

West Branch - At Large

Cedar
100% Reporting
Amanda Whaley 617
28%
WinnerWinner
Gregory Hetrick 539
25%
WinnerWinner
Timothy Moss 509
23%
Brian Neuberger 507
23%
Return To Top

West Branch Bond

Cedar
100% Reporting
Yes 725
52%
No 662
48%
WinnerWinner
Return To Top

West Branch Levy

Cedar
100% Reporting
Yes 729
52%
No 686
48%
WinnerWinner
Return To Top

West Delaware - Dist. 2

Delaware
100% Reporting
Edward Poynor 533
73%
WinnerWinner
Ryan Peyton 193
27%
Carl Johnson 1
0%
Return To Top

West Delaware - Revenue Purpose

Delaware
100% Reporting
Yes 556
84%
WinnerWinner
No 107
16%
Return To Top

Western Dubuque - Dist. 3

Dubuque

Director District Three

100% Reporting
Mike Rea 236
61%
WinnerWinner
Colleen Horsfield 96
25%
Patrick Diller 56
14%